AcademicDiş Kids
Doktorunuza Sorun

Süt dişlerinin önemi

Süt dişleri belirli yaşlarda düşerek yerlerini daimi dişlere bırakırlar. Zaten değişecek oldukları düşünülerek gerekli özen gösterilmez ise hem çocukları hem de ailelerini çok daha zorlu bir süreç bekliyor demektir.

Çocuklarda çiğneme fonksiyonu süt dişleriyle yapılır. Diş kaybı demek beslenmenin devamlılığının bozulması anlamına gelir. Dişsiz veya ağrılı dişi olan bir çocuk için yemek yeme zorlaşacak ve beslenmenin azalmasıyla gelişim gerilikleri ortaya çıkacaktır.

Süt dişleri yerine gelecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görürler. Düşme zamanından önce kaybedildikleri durumlarda daimi dişin geleceği boşluğu diğer dişler devrilerek kapatacak dolayısıyla dişler çapraşık bir hale gelecek veya daimi diş kendine yer bulamadığı için gömük kalacaktır.

Konuşma gelişiminin olduğu çocukluk döneminde yaşanan erken diş kayıpları çocuğun konuşma kalitesini bozacak ve ileri yaşlarda giderilmesi zor bir telaffuz problemi başlatacaktır.

Süt dişleri aynı zamanda çene gelişimine de katkı sağlar. Erken kayıplarında çene gelişim geriliği ve çene darlıkları oluşacaktır.

Süt dişlerinin bir diğer fonksiyonu ise estetiğin sağlanmasıdır. Diş kaybı yaşayan çocuk gülümsemekten, konuşmaktan çekinir hale gelecek ve içine dönük, pasif bir bireye dönüşecektir.

Ne yapılmalı?

Düzenli ağız bakımı yapılmalı ve çocuğa küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Koruyucu tedaviler mutlaka yaptırılmalıdır. Dişler çürümeden önlem alınarak hem çocuğa ağrılı bir dişin sıkıntısı yaşatılmamış hem de çok daha basit bir yöntem uygulandığı için çocuğun diş hekimi korkusunu yenmesi sağlanacaktır.

Süt dişleri çürüdüklerinde direkt olarak çekim düşünülmemelidir. Çekim gereken durumlar olduğu gibi daha uzun süre ağızda durması gereken süt dişlerinin dolgu veya kanal tedavisiyle ağızda tutulması gerekmektedir.

Çeşitli sebeplerle süt dişleri kaybedildiğinde zaten yerine daimi diş gelecek diye beklenilmemeli ve derhal diş hekimine kontrole gidilmelidir. Daimi dişin sürmesine ne kadar zaman kaldığı ağız içi muayeneyle ve röntgen alınarak diş hekiminiz tarafından tespit edilecek ve gerekliyse yer tutucu uygulanacaktır.